|
Užitečné informace
Na Novém Zélandu plánujeme strávit zhruba 1 rok (minimálně 6 měsíců a maximálně 15 měsíců při prodloužení stávajícího víza o 3 měsíce) a prací si vydělat tolik, abychom mohli procestovat oba ostrovy, podívat se na Fidži a v ideálním případě se nám i vrátily nějaké vstupní náklady.
Z Prahy jsme odlétali 17. října 2011, nicméně přípravami na dalekou cestu jsme žili již několik týdnů (někdo i měsíců) předem. Vše, co jsme museli vyřídit (ať již v naší domovině nebo až na novozélandské půdě), popisujeme dále.
Před odletem na NZ
Cestovní pas – Mně platnost pasu vypršela v červnu letošního roku, Michal si nový s biometrickými údaji vyřizoval proto, abychom mohli při zpáteční cestě bez zdlouhavého vyřizování letět přes USA (Vízum na NZ měl na starší cestovní doklad, takže nakonec vycestoval s oběma, což je také možné).
Vízum – Vyřízeno přes stránky Novozélandského imigračního úřadu, platba kartou.
Letenky – Dlouho jsme zvažovali, s kterou společností letět, zda-li si neudělat přestávku v nějaké zajímavé destinaci, ale nakonec jsme zvolili jednosměrné letenky od Emirates přes Dubaj a Sydney. Emirates jsme vybrali kvůli většímu váhovému limitu (30kg) a na základě referencí známých. Letenku jsme si kupovali jednosměrnou, protože jsme nevěděli kdy a přes co se budeme chtít vracet. Cena: 20 500,-/osoba.
Zdravotní pojišťovna – z českého zdravotního pojištění se člověk může odhlásit, pokud bude v zahraničí déle než 6 měsíců. Michal si vše potřebné vyřídil prostřednictvím e-mailu (OZP), já jsem na VZP raději zašla osobně a poptala se rovnou, zda-li u nich nemám nějaké dluhy (Končila jsem VŠ studium, zaměstnání, měsíc jsem byla na Úřadu práce, pak jsem pracovala na DPČ a tak se daly v platbách zdravotního pojištění očekávat nějaké zmatky.).
Banka – pár dní před odletem jsem si nechala potvrdit zůstatek na účtu kvůli vpuštění na NZ půdu. Dále jsme se zajímali o možnosti kontokorentu a zřízení kreditních karet, které bychom mohli v případě nouze využít.
Zaměstnání – výpovědi, Studium – přerušení (+ s sebou jsme si vzali kopie VŠ diplomů a Diploma Supplementy v případě, že bychom se časem ucházeli o kvalifikovanější práci).
Pošta – na poště jsem za 70 Kč zmocnila oba rodiče pro přebírání mých zásilek (prý to platí i na doporučenou poštu, ale ne na obálky s červenými a modrými pruhy určené pouze do vlastních rukou)
Lékařské prohlídky – z vlastní zkušenosti doporučuji objednat se dostatečně dlouhou dobu před samotným odletem
Zdravotní pojištění na NZ – my jsme si ho zařídili pře internet, platba kartou, zde:
Hostel v Aucklandu – jsme si zajistili ještě z ČR na 2 noci (bylo mistroství v rugby, finálový víkend, tak jsme pak chtěli rychle zmizet, jinak by jsme to brali na delší dobu), abychom měli po náročných letech jistotu, že budeme mít kde složit hlavy. Z velkého množství ubytování pro backpackery jsme vybrali ACB (Auckland central backpacker), který sídlí přímo na jedné z hlavních tříd, má dobré zázemí (velmi dobře vybavená kuchyňka, dostatek praček, sušiček, wi-fi připojení za přijatelný poplatek, možnost dokoupit si snídaně, přímo v areálu je i agentura zprostředkovávající práci a nejrůznější zájezdy) a cenově je srovnatelný s ostatními.
Po příletu na NZ
IRD number – na PostShopu za poplatek nějakých 10 NZD. Ofotili si pasy a víza. IRD je důležité na platbu daní. IRD jsme si nechali poslat na BASE, ale než došlo, byli jsme dávno v Hastingsu. Dodatečně jsme si ho zjistili zavoláním na linku zdarma. Vyřízení trvalo v našem případě víc jak 14 dní (při prvním pokusu 14 dní po zažádání nás paní nemoha najít).
NZ bankovní účet – Moc jsme toho neobcházeli a zařídili jsme si ho hned ve 2. bance, na kterou jsme narazili - BNZ. Účet máme sdílený (2 karty, 2 přístupy na internetové bankovnictví), poplatek 5 NZD/měsíc (byla možnost zdarma, s omezeným počtem operací, ty by se pak zpoplatňovaly).
NZ simkarty – Nějak zvlášť jsme nezkoumali, co je lepší, první nám padly do rukou karty od Vodafone, tak jsme je vzali. Simka stála 20 NZD, po zaregistrování a vyplnění údajů na internetu jsme dostali kredit 10 NZD zdarma.
Koupě auta – Po autě jsme dva dny po sobě poohlíželi na West street v backpakerscarmarketu, ale všechna vozidla se nám zdála zbytečně předražená (měli jsme stanovenou horní hranici 4000 NZD a v ideálním případě jsme chtěli koupit zařízení starší campervan). Na internetu jsme sjížděli hlavně trade me, obcházeli jsme hostely v centru Aucklandu (téměř v každém mají štos s inzeráty na prodej auta, ale ne všechny jsou zrovna aktuální), ale nakonec jsme dali na tip dalších Čechů a zajeli jsme si pro auto mimo Auckland, kde je velké množství levnějších autobazarů. My to svoje Mitsubishi Nimbus (r.v. 1999, najeto cca 176 tis., pro 7 osob) sehnali v Papatoetoe za 3500 NZD.
Pojištění auta – Pojištění auta proti škodám 3. osobou (něco jako naše povinné ručení) jsme si zařídili u BBH ( odkaz ).Vyšlo na 270 NZD za rok.
Hledání práce – Několíkrát denně jsme projížděli následující webové stránky:
Bohužel jsme tu za cca 14 dní hledání žádné příhodné práce neobjevili (sháněli jsme na začátek jakoukoliv výdělečnou činnost v zemědělství) – buď požadovali praxi a nebo to bylo na druhém straně NZ a celkově byla nabídka hodně omezená. Zkoušeli jsme procházet inzeráty v hostelech (Auckland, Napier, Hastings), koukali jsme do místních novin, ale nakonec se nám náš první job podařilo sehnat přes kontraktora a zatím si vůbec nemůžeme stěžovat.
NZ výbava
Co si brala Lenka
-
Oblečení:
cca 10 triček (s krátkým i dlouhým rukávem, termotričko, městská halenka...) + 2 tílka
3 fleecové mikiny různé výhřevnosti a 1 teplákovka
1 softshellová bunda silnější a 1 slabší, větrovka
kalhoty – rifle, softshellové kalhoty, 2 obyčejné do přírody, 2 kraťasy, 2 ¾ kalhoty
2 sukně a letní šaty
pyžamo – cokoliv z výše uvedeného, co je zrovna po ruce
plavky
cca 20 kusů spodního prádla a ponožek
čepice, šála, rukavice
2 větší ručníky, 1 malý
boty – pohorky, kecky, sandále sportovní, žabky (jsou super do sprchy), městské baleríny
- Lékarnička:
Ibalgin, Paralen, Tantum verde, Endiaron, Fenistil gel, Olynth, desinfekce Betadine, náplasti, obvazy, pinzeta, malé a velké nůžky
- Hygiena:
kartáčky na zuby, cestovní balení pasty na zuby, tampóny, pár balíčků papírových kapesníků, hřeben, malá kosmetická taška, krém (šampon, sprchový gel, deodoranty jsme koupili na místě)
- Jídlo:
2 čokolády do letadla, cca 10 corny tyčinek, žvýkačky
- Kempovací věci:
spacák, samonafukovací karimatka, pláštěnka, plastový příbor, ešus, plastový talíř, termohrnek, termoska
Co si bral Michal
- Oblečení to samé co Lenka děleno dvěma mínus tanga, podprsenky, šaty.
Co jsme si brali společně
- Technické vymoženosti:
netbook, mobily, fotoaparáty (zrcadlovka Canon EOS1000, objektivy 18-55 a 28-135, kompakt Panasonic FT1, kompakt Samsung), nabíjecí baterie, nabíječka na baterie, GPS navigace, čelovky, (redukce jsme kupovali až na místě)
- Kancelářské věci:
diář, pár propisek, tužek, zvýrazňovačů, lepenka, ořezávátko
- + slovník, původce NZ od Lonely planet, knížka do letadla, geocachingová výbava (TB a GC, razítka, sedák, lezečky, karabiny)
Co se ukázalo jako zbytečné
- otvírák na víno (všude tu mají šroubovací závity)
|
|